bazarci.net
bazarci.net Mağaza Talep Formu

Avcılık & Balıkçılık

Balıkçılık ve kara avı için birçok malzemeye ihtiyacınız vardır. Balzer, Captain, CosyWolf, Daiwa, Discovery, Remixon ve daha birçok aradığınız malzemeleri burada bulabilirsiniz. Balıkçılık çok eskiden beri insanların yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları bir faaliyettir. Günümüzde, klasik olta ve ağ balıkçılığının yanında teknolojiye dayana n modern av teknikleri de yaygınlaştı. Balıkçıların tutukları balık onlar için spor hatta bir rahatlama ve stres atma yöntemi haline gelmiştir. Her yaştan insan gerek teknede gerek deniz kıyısında balık tutabilir. Balıkçılık spor olma özelliğindedir. Hobi olarak balıkçılık yapan olta, ağ veya zıpkınken; misina, fırdöndü, iğne ve olta kamışı gibi aletlerde balıkçılık malzemelerine de ihtiyaç duyarlar. ihtiyacınız olan balıkçılık malzemelerini bu sayfada bulmanız mümkündür.
Yapay Yemler
Yapay yemler veya suni yemler, balıkların oltaya takılmasını sağlayan en güzel yemlerdir. Yapay yemlerin sınırsız sayıda rengi ve çeşitlerini bulabilirsiniz.  Bunlar, olta iğnelerine sıcak bağlanarak kullanılır. Olta balıkçılığı balıkçılığın en yaygın ve en zevkli dallarından biridir. Gerçek yem balıklar için daha iyidir ama onların her zaman dikkatini çekmeyebilir ama sınırsız renk ve şekil çeşitliliği bulunan yapay yemler balıkları cezbetmeyi neredeyse garanti altına alır. Tecrübeli balıkçılar tek bir yeme bağlı kalmaz, yere ve zamana göre farklı farklı suni yemler kullanabilir. Suni yemlerin en yaygın çeşidi balık şeklinde olanlardır.

Olta & Kamışlar
Olta, olta balıkçılığının temel aletidir. Olta kamışı iğne, kurşun, suni yem ve diğer malzemelerle birleştirilerek kullanılır. Olta kamışlarının boyları ve kalınlıkları değişkendir. Katlanabilir teleskopik kamışlar birçok koşula uyar.
Balıkçılık spor olsa da ilk akla gelen yöntemlerden biri hiç şüphesiz olta balıkçılığı. Doğru olta ve olta kamışını seçerek balık avını istediğiniz verimde tutmanız mümkündür.

İğne, Fırdöndü, Kurşun
Olta iğnesi balıkları yakalamak için gereken çengeldir. İğnelerin şekli ve boyutu avlanacak balık türüne göre değiştirilir. Eklemli bir parça olan fırdöndü misinanın dönerek karışmasını engellemeyi sağlar. Olta kurşunu ise ağırlık yaratarak iğneyi suya batırır. Olta ile balıkçılık yapmak isteyenlerin misina dışında olta iğnesi, fırdöndü ve olta kurşununa da ihtiyacı olacaktır. Captain, CosyWolf, Discovery, Lineaeffe, gi markaların ürünleri bulunmaktadır. Olta iğnesi, balıkları genelde çenelerinden yakalanmalarına yarar.  Olta iğnesi çeşitleri klasik çember iğne, uzun saplı klasik çember iğne, kahle iğneleri, j şekilli iğneler, tel iğneler gibi isimleri bulunmaktadır.  Amacınıza uygun iğneleri seçmeniz, hatta yedeklemeniz şart. Bu ve bunun gibi iğne çeşitlerini bu sayfada bulabilirsiniz.


Misinalar
Olta ile balık tutmak için oltanın kendisi dışında kurşun veya suni yemlerden de önce tabii ki misinalara ihtiyacınız var. Misinalar hakkında bilgi sahibi olmak, doğru misinayla buluşmanızı ve dolayısıyla balık avından istediğiniz verimi almanızı sağlar. Misina, yani olta ipi, olta balıkçılığının en popüler ürünüdür. En çok tercih edilen misina çeşidi olan monofilament misinalar tek bir plastik lifinden oluşur çok uygundur. Misina ne kadar kalın olursa balıkların daha çok dikkatini çeker tez avlamanıza yardımcı olur.

Olta Makinesi
Çin’de, 1195 yılı civarında kaydedilmiştir. İngiltere’de 1650 civarında ortaya çıkmış, 1760’larda ise düzenli satışına başlanmıştır. Olta makinesi, olta ipini sarmak için kullanılır. Olta makinesi misinayı dolaşmadan hızlı ve kolay bir şekilde sarar, balığı çekmenizi kolaylaştırır ve misinanın direncini artırır. Olta makinesinin parçaları ayrıca satın alınabilir ve değiştirilebilir. Balıkçılık denildiğinde ilk akla gelen yöntem olan olta balıkçılığı, tam teşekküllü bir olta ve olta takımı olmadan olmaz olanlardandır. Olta takımının en yararlı parçalarından biri ise olta makinesidir. elektrik veya yakıtla çalışmaz.

Kara Avı
Kara avı malzemeleri kara avcılığını kolaylaştırır. Bu malzemeler: avcı yeleği, tozluk, avcı montu, avcı pantolonu dahil kıyafetler, güneş gözlüğü, sırt çantası ve av için gerekli ürünler bulunmaktadır. Balıkçılığın aksine kara avı, karada yaşayan hayvanların spor amaçlı ve ticari amaçlı avlarlar. Bu hayvanların boyutları, özellikleri ve bulundukları yerler değişebileceği için kara avı malzemeleri de aynı ölçüde çeşitlilik gösterir. Kara avcılığında kullanılabilecek birçok ürünler vardır ama bunların gerekliliği avlanacak hayvanlara, avlanılan konuma veya kişisel tercihlere göre değişebilir. Kara avı malzemelerinin olmazsa olmazı kara avı kıyafetleri gelir. Çünkü; avcılıkta hayvanları ürkütmeden gözlemek büyük önem taşır ve herhangi bir saldırı anında mümkün olduğunca koruma altında olmak şarttır. Kara avı kıyafetleri denince akla gelen şeylerden biri avcı yeleği, diğeri ise tozluktur. Bunlar dışında kamuflaj renklerinde avcı montları ve avcı pantolonları da av sırasında rahat hareket etmenizi ve mevsim şartlarıyla uyum içinde olmanızı sağlar. Kara avcılığı malzemelerinizi pratik bir şekilde koyup çıkarabileceğiniz çok amaçlı bir sırt çantası da edinmelisiniz.


Çanta & Kutu
Balıkçı çantası sırt çantasına benzer içerisine balıkçı ekipmanları ve kişisel eşyalarınızı koymanız için yeterli alan bulunmaktadır.  Takım çantası ise suni yemler, olta iğneleri vb. irili ufaklı birçok malzemenizi düzenli şekilde muhafaza eder.

.
Balıkçı Kıyafetleri
Balıkçı kıyafetleri balıkçıları ıslaklığın, soğuğun, sıcağın veya güneşin ten korunmasına yardımcı olur. Olmasa olmaz balıkçı kıyafeti balıkçı çizmesi, balıkçı eldiveni, balıkçı tulumu ve yağmurluk tur. Balıkçılık ile amatör olarak ve kısa aralıklarla ilgileniyorsanız günlük kıyafetleriniz sizi idare edebilir ama spor amaçlı veya ticari amaçlı balık avıyla uğraşıyorsanız hava durumuna göre uygun balıkçı kıyafetlerinizin bulunması sağlığınız ve güvenliğiniz için şart.

Şamandıra
Şamandıra, suya batmayan küçük alettir. Suni yemi önceden belirlenmiş bir derinlikte asılı tutabilir, hakim olan akıntıda suni yemi sürükleyerek ulaşılamaz yerlere ulaştırabilir veya balıkların ısırması için bir işaret olabilir. Üst ucu renklidir. Şamandıra balığın yerini tespit etmek için ve oltanın kaybolmaması için kullanılır. Su üstünde batmadan durabilen bir alettir. Şamandıraları genelde denizin ortasında işaret oluşturma, hayat kurtarma veya denizaltı iletişimini sağlamaya yarayan devasa nesneler olarak bilinir. . Birincisi, suni yemi önceden belirlenmiş bir derinlikte asılı tutabilir. Şamandıra çeşitleri birçok farklı boyuta ve şekle sahiptir. Aradığınız şamandıra modelini burada bulabilirsiniz.

Kepçe & Livar
Balık kepçesi saplan balık ağıdır. Sığ sularda balık avlamaya veya bir havuzdan balık çıkarmayı sağlar. Livar ise kapaklı ya da kapaksız olabilen gözenekli bir ağdır ve balıkları bir süre hayatta tutmak istediğinizde kullanılır.
Balık kepçesi de livar da aslında bir tür balık ağıdır. Balık ağı denildiğinde akla gelen metrelerce uzunluktaki germe iplerin veya serpme ağların yerine daha küçük boyutlu malzemeler söz konusudur. Balık kepçesine kepçe adı verilmesi balık ağının ucuna elde tutulabilen bir sopa takılı olmasındandır.  Farklı zamanlarda farklı sopa uzunluklarına ihtiyacınız olabileceğini aklınızda bulundurarak katlanabilir saplı, başka bir deyişle teleskopik saplı balık kepçelerinden satın almalısınız. Livar ise balıkların canlı olarak bekletilmesini sağlayan bir tür filedir.  Balık kepçesi denizlerde veya göllerde tane tane balık yakalamak için kullanılabileceği gibi alabalık tanklarından balıkları tek tek ayırmakta da kullanılabilir.

Balık Bulucu
Balık bulucu cihaz, balık bulucu radar veya balık bulucu sonar ses enerjisinin yansımalarını kullanarak balık bulmanızı sağlar. Tekli balıklar veya sürüler, cihazın görüntüleme ekranında semboller sayesinde gösterir. Balıkçılar için çok önemli bir alettir. Modern balık bulucular yansıyan sesi ölçer LCD veya CRT türünde grafiksel bir ekranda gösterir. Balık bulucuyu kullanmayı bilmek gerekmektedir. tekneye bir verici yerleştirilir. Bu verici dalgalara sinyal gönderir. Sonar sistemi ekoların yönünü kullanarak dalgaları vericiye yansıtır. Balıklar dışındaki şeyler değişik sembollerle ifade edilir. Ekran, sudaki balık varlığını balık şeklindeki bir sembolün yardımıyla gösterir. Ekran bazen değişerek ekranda yaylar haline gelir. Genellikle bu tür kaliteli ve pratik balık bulucular mevcut. Captain, Balzer, Hayabusa, Kaptan, Remixon, Cormoran, Discovery gibi markalar mevcuttur.


Zıpkın
Zıpkın en eski balık avlama aletdir. Bir sopa, bir zıpkın ucu ve lastikten oluşan geleneksel zıpkın şişlerinin yanı sıra hedefli ve hızlı atış yapmanızı sağlayan havalı zıpkınlar da yaygın olarak kullanılır. Balıkla zıpkın avı zıpkın dalış kıyafeti giyilerek yapılır. Ok ve yaya benzeyen veya sapana benzeyen su altı avcılık aletleri de var ama zıpkınlar sivri uçlu aletleri kapsar. Zıpkın suyun yüzeyine yakın yüzen balıkları avlamak için kullanılır. Geleneksel zıpkınlar tamamen kas gücüne avlama yapmalısınız ama modern zıpkınlar, yani zıpkın makineleri veya havalı zıpkınlar daha uzaktaki balıkları hedef almayı ve yakalamanıza yardımcı olur.